Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
COSSA Track Championships
May 24th 2018 Peterborough, Ontario, Canada
Report
Block
8 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2011 May 19th
Results
Video
News
2018
116
2015
2014
2013
2012
1
2
2011
1
1
2010
1
1
2009
2008
Media for 2011
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2011 Results - COSSA Track Championships
May 22nd 2011, 12:18pm
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
St Paul Secondary School Track & Field and Cross Country - Trenton, Ontario
St Thomas Aquinas Sec Sch Track & Field and Cross Country - Lindsay, Ontario
Haliburton Highland Sec Sch Track & Field and Cross Country - Haliburton, Ontario
Cobourg Dist Coll East Inst Track & Field and Cross Country - Cobourg, Ontario
RunnerSpace.com/OFSAA
IE Weldon SS Track & Field and Cross Country - Lindsay, Ontario
Nicholson Catholic College Track & Field and Cross Country - Belleville, Ontario
Cobourg Dist Coll West Inst Track & Field and Cross Country - Cobourg, Ontario
Port Hope High School Track & Field and Cross Country - Port Hope, Ontario
Brock High School Track & Field and Cross Country - Cannington, Ontario
Moira Secondary School Track & Field and Cross Country - Belleville, Ontario
St Mary's Secondary School Track & Field and Cross Country - Cobourg, Ontario
East Northumberland Sec Sch Track & Field and Cross Country - Brighton, Ontario
Clarke High School Track & Field and Cross Country - Newcastle, Ontario
Quinte Christian High School Track & Field and Cross Country - Belleville, Ontario
Peterborough Coll & Voc Sch Track & Field and Cross Country - Peterborough, Ontario
Centre Hastings Secondary School Track and Field and Cross Country - Madoc, Ontario
BS - Consecon
Bayside Secondary School Track & Field and Cross Country - Belleville, Ontario
Adam Scott Collegiate & Vi Track & Field and Cross Country - Peterborough, Ontario
Prince Edward Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Picton, Ontario
Naec - Cloyne
St Theresa Secondary School Track & Field and Cross Country - Belleville, Ontario
Kenner Collegiate & Voc Inst Track & Field and Cross Country - Peterborough, Ontario
North Hastings High School Track & Field and Cross Country - Bancroft, Ontario
RunnerSpace.com/ON
Quinte Secondary School Track and Field and Cross Country - Belleville, Ontario
Crestwood Secondary School Track & Field and Cross Country - Peterborough, Ontario
Campbellford District High Sch Track & Field and Cross Country - Campbellford, Ontario
Centennial Secondary School Track and Field and Cross Country - Belleville, Ontario
Holy Cross Secondary School Track & Field and Cross Country - Peterborough, Ontario
Lakefield District Sec Sch Track & Field and Cross Country - Lakefield, Ontario
Ecole Secondaire Marc Garneau Track & Field and Cross Country - Trenton, Ontario
St Peter's Secondary School Track & Field and Cross Country - Peterborough, Ontario
Norwood District High School Track & Field and Cross Country - Norwood, Ontario
Trenton High School Track & Field and Cross Country - Trenton, Ontario
Lindsay Collegiate & Voc Inst Track & Field and Cross Country - Lindsay, Ontario
Fenelon Falls Secondary School Track & Field and Cross Country - Fenelon Falls, Ontario
Invited groups
2011
COSSA Track Championships
2011 Results - COSSA Track Championships
Published by
Matt Scherer
May 22nd 2011, 12:18pm
COSSA Track Championships
- May 19, 2011
Belleville, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Adam Scott
Bayfield School - Consecon
Bayside
Brock
Campbellford
Centennial Secondary
Centre Hastings
Clarke
Cobourg East
Cobourg West
Crestwood
East Northumberland
ES Marc Garneau - Trenton
Fenelon Falls
Haliburton Highlands
Holy Cross - Peterborough
IE Weldon
Kenner Collegiate
Lakefield Dist - Lakefield
Lindsay
Moira
Nicholson
North Addington
North Hastings
Norwood
Peterborough
Port Hope
Prince Edward Collegiate
Quinte
Quinte Christian
St Mary's - Cobourg
St Paul's - Trenton
St Peter's - Peterborough
St Theresa - Belleville
St Thomas Aquinas - Lindsay
Trenton
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 200m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Vos, Tyler
Quinte
23.99
nwi
1
2
Main, Riley
Bayside
24.46
nwi
1
3
Bruce, James
Cobourg East
24.81
nwi
1
4
Patrick, Justin
St Theresa - Bel
24.93
nwi
1
5
Adebayo, Martin
Cobourg West
25.10
nwi
1
6
Paul, Andy
ES Marc Garneau
25.27
nwi
1
7
Hawman, Zach
IE Weldon
25.54
nwi
1
8
Johnston, Tylor
East Northumberl
25.75
nwi
1
Mens 200m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Vos, Tyler
Quinte
23.92
nwi
1
2
Main, Riley
Bayside
24.44
nwi
2
3
Bruce, James
Cobourg East
24.70
nwi
2
5
Patrick, Justin
St Theresa - Bel
24.71
nwi
2
4
Johnston, Tylor
East Northumberl
24.79
nwi
1
6
Adebayo, Martin
Cobourg West
24.91
nwi
1
7
Paul, Andy
ES Marc Garneau
25.19
nwi
2
8
Hawman, Zach
IE Weldon
25.30
nwi
2
9
Brglez, Jacob
Port Hope
25.34
nwi
1
10
Gaudrault, Kanoa
ES Marc Garneau
25.55
nwi
1
11
Brown, Dalton
Bayside
25.93
nwi
1
12
Grosse, Devin
Clarke
26.29
nwi
2
13
Eagleson, David
Crestwood
26.46
nwi
1
14
Colbary, Curtis
Cobourg West
27.03
nwi
2
Mens 200m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Reid, Mitchell
Prince Edward Co
24.61
nwi
1
2
MacDonald, Austin
Bayside
24.72
nwi
1
3
Thiessen, Miles
Bayside
24.98
nwi
1
4
Mattern, Logan
Fenelon Falls
25.11
nwi
1
5
Levesque, Marc-Andre
ES Marc Garneau
25.49
nwi
1
6
Savidant, David
Fenelon Falls
25.53
nwi
1
7
McLeod, Brandon
St Mary's - Cobo
26.08
nwi
1
8
Huggins, Bryden
St Peter's - Pet
30.27
nwi
1
Mens 200m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Reid, Mitchell
Prince Edward Co
24.79
nwi
1
3
Thiessen, Miles
Bayside
24.90
nwi
1
2
MacDonald, Austin
Bayside
24.95
nwi
2
4
Mattern, Logan
Fenelon Falls
25.23
nwi
2
5
Levesque, Marc-Andre
ES Marc Garneau
25.29
nwi
1
6
Savidant, David
Fenelon Falls
25.40
nwi
2
7
Huggins, Bryden
St Peter's - Pet
25.70
nwi
2
8
McLeod, Brandon
St Mary's - Cobo
25.79
nwi
1
9
Gilmore, Brennan
East Northumberl
25.88
nwi
2
10
Armstrong, Adam
Holy Cross - Pet
25.97
nwi
1
11
Koetje, Nick
Cobourg East
26.00
nwi
2
12
Hegan, Connor
Clarke
26.01
nwi
2
13
Perry, Daniel
Quinte Christian
26.61
nwi
1
14
Bilker, Gerald
Quinte Christian
26.67
nwi
2
Mens 200m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Irwin, Akeem
Crestwood
22.94
nwi
1
2
Burtt, Brad
Norwood
23.04
nwi
1
3
Fallaise, Lucas
Centennial Secon
23.55
nwi
1
4
Edwards, Josh
Trenton
24.15
nwi
1
5
Nicholas, Jamie
Bayside
24.17
nwi
1
6
Maracle, John
St Theresa - Bel
24.35
nwi
1
7
Corbett, Evan
St Theresa - Bel
24.36
nwi
1
8
Hill, Harley
Lakefield Dist -
24.48
nwi
1
Mens 200m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Irwin, Akeem
Crestwood
23.32
nwi
2
2
Burtt, Brad
Norwood
23.44
nwi
1
3
Fallaise, Lucas
Centennial Secon
23.78
nwi
2
4
Nicholas, Jamie
Bayside
23.98
nwi
1
5
Hill, Harley
Lakefield Dist -
24.19
nwi
1
6
Edwards, Josh
Trenton
24.38
nwi
2
7
Maracle, John
St Theresa - Bel
24.46
nwi
2
8
Corbett, Evan
St Theresa - Bel
24.51
nwi
2
9
Windrem , Brett
Lindsay
24.62
nwi
1
10
Lazier, Carson
St Theresa - Bel
24.66
nwi
1
11
Chinquee-Krizka, Anthony
IE Weldon
24.73
nwi
1
12
Starr, Brandon
Lindsay
24.85
nwi
1
13
Wallace, Jackson
Cobourg East
25.22
nwi
2
14
Flatman, Damon
Haliburton Highl
25.78
nwi
1
Womens 200m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dickson, Katie
St Theresa - Bel
26.43
nwi
1
2
Hicks, Ali
Haliburton Highl
26.75
nwi
1
3
Svoboda, Katie
Centennial Secon
27.15
nwi
1
4
Dillon, Laura
Adam Scott
27.56
nwi
1
5
Ferguson, Rebecca
Bayside
28.12
nwi
1
6
Hanna, Janelle
Crestwood
29.26
nwi
1
7
Farrell, Colleen
St Theresa - Bel
29.61
nwi
1
8
Reinhardt, Hanna
North Hastings
30.21
nwi
1
Womens 200m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Dickson, Katie
St Theresa - Bel
26.62
nwi
1
2
Hicks, Ali
Haliburton Highl
26.87
nwi
2
3
Svoboda, Katie
Centennial Secon
27.03
nwi
1
4
Dillon, Laura
Adam Scott
27.64
nwi
2
5
Ferguson, Rebecca
Bayside
27.97
nwi
2
6
Hanna, Janelle
Crestwood
28.45
nwi
1
7
Farrell, Colleen
St Theresa - Bel
28.90
nwi
1
8
Reinhardt, Hanna
North Hastings
29.03
nwi
1
9
Griffin, Caitlyn
Haliburton Highl
29.07
nwi
2
10
Davis, Brooklynn
Crestwood
29.16
nwi
1
11
Pearson, Kaitlin
Cobourg West
29.48
nwi
2
12
Mitchell, Liindy
East Northumberl
29.93
nwi
1
13
Brett, Kelly
East Northumberl
30.09
nwi
2
Womens 200m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Turcotte, Laura
East Northumberl
27.83
nwi
1
2
McGarvey, Emma
Nicholson
28.05
nwi
1
3
Hicks, Charlene
Haliburton Highl
28.07
nwi
1
4
Ostrander, Amanda
Prince Edward Co
28.40
nwi
1
5
Voskamp, Karli
East Northumberl
28.84
nwi
1
6
Moore, Haley
Haliburton Highl
28.89
nwi
1
7
Bugg, Tori
St Peter's - Pet
29.05
nwi
1
8
Dehaitre, Emily
IE Weldon
29.49
nwi
1
Womens 200m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Turcotte, Laura
East Northumberl
28.17
nwi
2
2
Hicks, Charlene
Haliburton Highl
28.20
nwi
1
3
Ostrander, Amanda
Prince Edward Co
28.41
nwi
2
4
McGarvey, Emma
Nicholson
28.65
nwi
1
5
Moore, Haley
Haliburton Highl
29.04
nwi
1
6
Bugg, Tori
St Peter's - Pet
29.21
nwi
1
7
Voskamp, Karli
East Northumberl
29.30
nwi
2
8
Dehaitre, Emily
IE Weldon
29.38
nwi
2
9
Jacque, Casey Devries-St
Centre Hastings
29.39
nwi
2
10
Stather, Amy
Centennial Secon
29.44
nwi
2
11
Bennett, Kierstyn
Prince Edward Co
29.72
nwi
1
12
Clement, Hunter
Quinte
29.79
nwi
2
13
Hutcheon, Irene
IE Weldon
30.64
nwi
2
14
Monahan, Mikayla
Lakefield Dist -
31.03
nwi
1
15
Carlow, Vera
St Peter's - Pet
32.49
nwi
1
Womens 200m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Swallow, Jennylee
Bayside
26.29
nwi
1
2
Huggins, Mikenna
St Peter's - Pet
26.94
nwi
1
3
Coe, Jocelyn
Cobourg West
27.04
nwi
1
4
Foley, Gabby
Nicholson
27.33
nwi
1
5
Vissers, Emily
St Peter's - Pet
28.02
nwi
1
6
Akleh, Jahlina
St Mary's - Cobo
28.06
nwi
1
7
Robbins, Jessica
North Hastings
28.44
nwi
1
8
Bukta, Vicky
Haliburton Highl
29.06
nwi
1
Womens 200m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Swallow, Jennylee
Bayside
26.42
nwi
1
3
Huggins, Mikenna
St Peter's - Pet
26.91
nwi
1
2
Coe, Jocelyn
Cobourg West
27.20
nwi
2
4
Foley, Gabby
Nicholson
27.36
nwi
2
5
Vissers, Emily
St Peter's - Pet
27.77
nwi
2
6
Akleh, Jahlina
St Mary's - Cobo
27.84
nwi
1
7
Robbins, Jessica
North Hastings
28.37
nwi
2
8
Bukta, Vicky
Haliburton Highl
29.00
nwi
2
9
Moore, Cassidy
IE Weldon
29.34
nwi
1
10
Ryan, Bailey
Lindsay
29.37
nwi
2
11
Hennessey, Kandice
Prince Edward Co
30.06
nwi
2
12
Poff, Meghan
North Hastings
30.18
nwi
1
13
Murphy, Shannen
Centre Hastings
32.27
nwi
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
83469 views
Post to:
Post as:
Post
727 shares:
COSSA Track Championships
,
Adam Scott Collegiate & Vi Track & Field and Cross Country - Peterborough, Ontario
,
Bayside Secondary School Track & Field and Cross Country - Belleville, Ontario
,
Brock High School Track & Field and Cross Country - Cannington, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for COSSA Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2018
116
2012
1
2
2011
1
1
2010
1
1
Show 1 more
Hashtags
#cossa
#ontario
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!